Suchecka detronizuje Sienkiewicza
Czym poloniści często – niestety – muszą kierować się podczas wybierania lektur uzupełniających? Długością (im tekst dłuższy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że uczeń książkę przeczyta) i dostępnością (musi być w bibliotece szkolnej). W ten sposób uczniowie często czytają nudne jak flaki z olejem książki z ubiegłych epok. Tak, piszę to ja – polonistka.
Jednym z takich tekstów jest „Janko Muzykant” Sienkiewicza. Zgodę się, to klasyka literatury, dzieło wybitnego pisarza, utwór poruszający ważne kwestie dotyczące motywu dziecka. Czy jednak lektura tej książki sprawi, że młodzież pokocha czytanie? Pytanie retoryczne. Fabułę – a jakże inaczej – znamy wszyscy. Jeśli jakimś cudem nie czytał_ś, uwaga, będzie spoiler: chłopak pochodził z biednej rodziny, nie miał szans na realizację swoich marzeń, włamał się do domu, by zagrać na skrzypcach; został za karę pobity, w wyniku czego umarł. Czy uczeń – przeczytawszy tę nowelę – dostanie wiatru w skrzydła, zacznie walczyć o realizację swoich celów, uwierzy w to, że świat stoi przed nim otworem i może dokonać niemożliwego? Jasne, że nie. Mało tego, wrażliwsze jednostki będą ze smutkiem wspominać biednego Janka.
Mam alternatywę! „Young Power – 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” Justyny Sucheckiej. Genialna pozycja pełna inspiracji. Są tu prawdziwi, młodzi ludzie – rówieśnicy naszych uczniów – z realnymi sukcesami. Zamiast smuteczków i niesprawiedliwości znajdziecie w tej książce energię, zachętę do działania, wiarę w spełnianie marzeń – czyli tytułowy POWER! Mało tego, po przeczytaniu tej pozycji nastolatkowie… pokochają książki! Serio! Co zrobić, jeśli nie ma jej w bibliotece szkolnej? Po pierwsze – zgłosić tę potrzebę dyrekcji (koniecznie!). Po drugie – czytać wspólnie na lekcji. Poszczególne historie zajmują zaledwie kilka stron – możemy wybrać kilka postaci, omówić fragmenty, podzielić klasę na grupy, a całość pozostawić do przeczytania chętnym.
W tym roku „Young Power” będzie lekturą uzupełniającą w moich klasach. Co Ty w tym roku będziesz czytać ze swoimi uczniami? Daj znać i zainspiruj innych!