1. miejsce w konkursie „Edukacja Jutra”

Tegoroczna edycja konkursu „Edukacja Jutra” polegała na napisaniu scenariusza lekcji o tematyce sztucznej inteligencji. Celem Fundacji PFR było zachęcenie nauczycieli do korzystania z potencjału, jaki daje edukacji rozwój AI.

Źródło: https://fundacjapfr.pl/aktualnosci-fundacja/oglaszamy-wyniki-5-edycji-konkursu-edukacja-jutra.html

Napisałam scenariusz lekcji pt. Soplicowo w świecie biznesu – tworzymy markę osobistą agroturystyki „U Sędziego”. Chciałam udowodnić, że nawet omawianie epopei może być dla ucznia atrakcyjnym doświadczeniem. Kanon lektur jest archaiczny, więc trzeba się „nagimnastykować”, żeby zainteresować nastolatków treścią obowiązkowych książek – aby to zrobić, lubię wskazywać powiązania tematyczne między fabułą a życiem współczesnych nastolatków. Aż szkoda byłoby nie skorzystać z rozwoju sztucznej inteligencji!

Źródło: https://fundacjapfr.pl/dam/jcr:9a845e83-a9bb-4967-9a7b-28b5d1548b4c/edukacja-jutra-wyniki-2024.pdf

Połączyłam lekcję języka polskiego z doradztwem zawodowym oraz informatyką, a cała praca opiera się na metodzie STEAM. Na początku klasa dowiaduje się, że jest najlepszą agencją marketingową w Polsce, dlatego zgłosił się do nich Sędzia Soplica, który prowadzi agroturystykę. Zadaniem uczniów jest zbudowanie jego marki osobistej. Nastolatkowie korzystają z Canvy (z wersji przeznaczonej dla edukacji – mają wtedy dostęp do magicznych narzędzi AI), ChatuGPT, languagetool.org/pl oraz mentimeter.com . Do zadań nastolatków należy stworzenie grafik, opisów, postów, hasła reklamowego, ulotek poszczególnych atrakcji oraz wystawienie Sędziemu faktury. Cała klasa współpracuje ze sobą za pośrednictwem dysku Google, aby każdy miał wgląd do działań pozostałych grup.
Zadanie wydaje się łatwe, jednak należy zauważyć, że AI nie poradzi sobie z językiem Mickiewicza (sprawdziłam – ChatGPT wyszedł z założenia, że skoro Zosia się zaręczyła, musi mieć 18 lat – wszyscy wiemy jednak, że była czternastolatką) – uczniowie muszą zatem pracować na cytatach, aby móc w magicznych narzędziach wygenerować grafiki obrazujące treść epopei.
Jakie atrakcje czekają na gości Soplicowa w XXI wieku? Mini zoo Zosi, joga i medytacja w Świątyni Dumania, lekcja makijażu z Telimeną, kurs parzenia staropolskiej kawy i wiele innych… Ze szczegółami będzie można zapoznać się, pobierając e-booka ze scenariuszami. Gdy publikacja się pojawi, dodam do niej link.

O konkursie opowiadam w audycji „10 minut” na antenie Radia Nakło.

Podobne posty

Dodaj komentarz