Żywność w czasie Powstania Warszawskiego – WEBQUEST

Nauczycielu, WebQuest powstał na potrzeby ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Powstancy’44 – pamiętamy!”. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdziesz tutaj.

Wprowadzenie

Witaj! Współcześnie mamy szczęście, że żywność jest powszechnie dostępna – w zasadzie za każdym rogiem znajduje się sklep. Naszym jedynym zmartwieniem jest kwestia jakości kupowanych produktów i ich cena. Wiesz, że nie zawsze tak było? Jesteś w stanie wyobrazić sobie, że jedzenia nagle… nie ma? 

W czasie II wojny światowej ludzie musieli zmierzyć się z ogromnymi wyzwaniami związanymi z zaopatrzeniem w żywność. W tej przygodzie dowiesz się, jak Powstańcy organizowali sobie zaopatrzenie oraz jakie konsekwencje miało to dla ich codziennego życia. Jesteś gotowy na podróż w czasie? Przenieśmy się do Warszawy w 1944 roku…

Dlaczego regularne dostawy żywności były utrudnione?

Zadania

Powstańcze menu to prawdziwy szczyt pomysłowości. Nie byłem wówczas jeszcze tak bardzo zainteresowany gotowaniem, by notować przepisy do książki kucharskiej pod tytułem „100 potraw z niczego”. Były takie różne zupki albo kluski, których rozbiór na czynniki pierwsze mógł oszołomić pomysłowością, choć czasem też odebrać apetyt.

[Cubała, A., Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy, Bellona, Warszawa 2015]

Waszym zadaniem będzie zebranie informacji na temat powstańczego menu. Podzielcie się na 5 grup i we wskazanych źródłach poszukajcie odpowiedzi na pytania:

1) Jak organizowano sobie żywność?

2) Jakie posiłki na co dzień jedli powstańcy i cywile?

Odpowiedzi zapiszcie w formie mapy myśli – użyjcie strony bubbl.us .

Po zakończeniu pracy nie zapomnijcie pobrać mapy myśli – najlepiej zrobić to w formacie jpg. Efekt Waszych działań przekażcie nauczycielowi, a następnie zaprezentujcie klasie.

Źródła dla poszczególnych grup

Aby mieć dostęp do wskazanego źródła,  rozszyfrujcie kody zamieszczone  poniżej (należy użyć skanerów QR kodów np. QR Skaner).

Grupa 1:

Grupa 2:

Grupa 3:

Grupa 4:

Grupa 5:

Podsumowanie

Gratulacje! Udało ci się zebrać informacje na temat żywności podczas Powstania Warszawskiego. Być może teraz lepiej rozumiesz, z jakimi wyzwaniami musieli zmierzyć się Powstańcy i cywile.

Mam nadzieję, że ta przygoda wzbudziła twoje zainteresowanie historią. Dziękuję za udział!

Daj mi znać w komentarzu, czy podobał Ci się webquest – będę wdzięczna za informację zwrotną! Jest to możliwe po zalogowaniu się na konto. Możesz też podzielić się efektem swojej pracy, wysyłając wiadomość na adres powstancy44pamietamy@gmail.com.

Podobne posty

Dodaj komentarz